środa, 4 września 2013

Jak przygotować się do ciąży?


BLOG. autor tekstu: www.inspiracjeonline.pl

Dbać o siebie powinno się nie tylko w okresie ciąży, ale przed zajściem w ciążę. Bardzo ważne, jest aby odpowiednio przygotować swój organizm do tego wielkiego wydarzenia, tym bardziej jeśli to Twoje pierwsza ciąża. Decydując się na dziecko powinniśmy podjąć wiele ważnych decyzji i kroków, gdyż nie ukrywajmy – jest to jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Poniżej znajdziecie kilka ważnych zasad, jakimi powinniście kierować się decydując się na dziecko.Ciąża to wielkie wydarzenie w życiu każdej pary, pamiętajcie, że podjęte przez Was teraz decyzje będą wpływać na całe Wasze życie, dlatego tak ważne, aby były one przemyślane i niezwykle rozsądne. Biorąc pod uwagę całą masę ważnych aspektów związanych z przygotowaniem do ciąży poznaj kilka najważniejszych „fizycznych” kroków, które należałoby podjąć przed poczęciem dziecka.

Odstaw na bok tabletki antykoncepcyjne

Zaleca się zaprzestanie stosowania środków hormonalnych nawet do kilku miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. W tym czasie lepiej używać prezerwatyw, lub też w miarę możliwości korzystać z naturalnych metod planowania ciąży.

Zrezygnuj z używek

Przygotowując się do ciąży pomyśl o tym jak Twój organizm jest „zanieczyszczony” przez wszelkiego rodzaju używki oraz jak mogą one wpływać nie tylko na potencjalną ciążę, ale również, że mogą stać się przeszkodą na tej drodze. Razem z partnerem odstawcie używki na bok na minimum trzy miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko.

Prawidłowa dieta

Dieta w ciąży powinna być krotko mówiąc zdrowa i urozmaicona, ale nie tylko w ciąży jest to niezwykle istotne. Ważne jest, aby jeszcze przed zajściem w ciążę zmienić nawyki żywieniowe, a tym samym zrezygnować m.in. z niezdrowej żywności  i zapewnić swojemu organizmowi wszelkie niezbędne składniki i witaminy. Pamiętaj, że ważna jest nie tylko Twoja dieta, ale również przyszłego taty.

Przyjmuj kwas foliowy

Minimum trzy miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko zacznij przyjmować kwas foliowy (w dawce 0,4 mg dziennie), który zapobiega wadom wrodzonym układu nerwowego u dziecka. Kwas foliowy zaleca się również przyjmować przez trzy pierwsze miesiące ciąży.

Znajdź lekarza prowadzącego

Jeśli jesteś zadowolona ze swojego lekarza to bardzo dobrze, jeśli jednak masz co do niego wątpliwości to zacznij poszukiwania lekarza prowadzącego – warto wcześniej udać się do niego na badanie kontrolne, poinformować o planach ciążowych i poprosić, aby poinformował Cię o wszelkich krokach jakie musisz podjąć. Taka wizyta może dać Ci już pierwsze znaki co do kompetencji lekarza. Pamiętaj również, że nikt nie broni zmienić Ci lekarza w trakcie ciąży lub też konsultować się u kilku – wszystko jednak z rozsądkiem, tutaj najważniejsze jest maleństwo oraz Twoje zdrowie.Pomyśl o swoim zdrowiu

Przed planowaniem ciąży odwiedź kilku specjalistów, m.in. ginekologa i stomatologa. Wykonaj również wszelkie niezbędne badania oraz szczepienia. Warto sprawdzić historię zdrowotną swoją oraz swojego partnera, pomyślcie także o badaniach w kierunku chorób genetycznych. Podejmij niezbędne leczenia i nie ukrywaj niczego przed lekarzami.

Zadbaj o swoją kondycję

Przygotowując się do ciąży również pod katem kondycji fizycznej pamiętaj, że może mieć to zbawienne skutki nie tylko w trakcie ciąży, ale również może znacznie ułatwić Ci powrót do figury sprzed ciąży, gdy maleństwo będzie już na świecie. Wszystko jednak rób z rozsądkiem. Wybierz np. taką dyscyplinę, którą będzie mogła kontynuować w ciąży i będzie miała na Ciebie dobry wpływ, np. basen, joga.

Unormuj wagę ciała

Pamiętaj, zbyt obfite lub wręcz przeciwnie – za bardzo filigranowe kształty – mogą utrudniać Ci zajście w ciążę lub też wpłynąć niekorzystnie na jej przebieg. Wszelkie zmiany wagi powinny odbywać się rozsądnie i powoli – nawet jeśli miałoby opóźnić decyzję o poczęciu.

Pozytywne nastawienie

Nastaw się pozytywnie i już teraz zacznij się cieszyć z tego okresu jakim jest przygotowanie do ciąży, myśląc między innymi jaki jest ich cel. Odłóż na bok wszelkie troski oraz zmartwienie, gdyż stres może tylko zablokować psychicznie nawet najlepiej przygotowany do ciąży organizm. Starania o dziecko to prawdziwa przyjemność i warto z tego korzystać w pełni szczęścia. :)


* * * *
Rozpoczynamy akcje! Chcesz podzielić się jakąś ciekawą poradą dla rodziców, prowadzisz swojego bloga? Napisz do nas – a wstawimy Twoją notkę na nasz blog z linkiem do Twojej strony! Zainteresowane? : ) beticco.baby@gmail.com – czekamy!
1 komentarz:

  1. Doskonale zebrane informacje dotyczące przygotowania kobiety do zajścia w ciażę. Ja bym dodała jeszcze tylko jedno, a mianowicie - kwestię przygotowania mężczyzny do tego ważnego wydarzenia :) Chodzi mi konkretnie o to, że niekiedy mężczyźny, gdy są w stresie i pod pewną presją, mają problemy z potencją... Wiem, że aby utrzymać prawidłową płodność czasem warto sięgnąć po specjalne suplementy, a jest z czego wybierać: http://www.nowafarmacja.pl/leki-suplementy-wyroby-medyczne/uklad-moczowy-i-plciowy/potencja. Macie jakieś doświadczenia w tej materii? Jakie suplementy przyjmują lub przyjmowali Wasi mężczyźni? Braveran, Olimp Erekton, Clavin, a może jeszcze coś innego? Podzielcie się swoimi przemyśleniami :) Dzięki! Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń