czwartek, 14 listopada 2013

Bolesne ząbkowanie - jak sobie z tym radzić?

Jak powszechnie wiadomo, dziecko to największe szczęście każdego rodzica. Dostarcza bardzo wiele radości i zabawy. Niestety, maluch to także troski i problemy. I nie chodzi tu o to, co pociecha przeskrobie i jak zajdzie nam za skórę, a to, że potrzebuje nieustannej uwagi oraz ogromnej wiedzy na temat jego problemów. Jednym z nich, który dotyczy każdego dziecka, jest problem ząbkowania. Każdy maluch przeżywa to na swój sposób, lecz każdy przy tym cierpi. A jak boli dziecko, o boli i rodziców.
Zanim zastanowimy się nad tym, jak ułatwić maluchowi ten trudny okres, powinniśmy dowiedzieć z czym tak naprawdę mamy do czynienia. Standardowo zaczyna się w 6 miesiącu życia, lecz niczym dziwnym nie jest ząbkowanie w 3 czy 4, jak i w 12. Ból towarzyszący wyrzynaniu się zębów powodowany jest tym, że korona zawiązka zębowego jest większa niż otwór zębowy. Podczas wyrastania, ząb powoduje nacisk na tkankę łączną i kostną, co powoduje dotkliwy ból, a także wzmaga pracę ślinianek powodując ślinotok, powoduje obrzęk i swędzenie dziąseł. Kolejność wyrastania zębów jest różna, lecz czasami zdarzają się pewne anomalnie, jak na przykład zrośnięte zęby lub wyrastające jednocześnie. Każdemu ząbkowaniu towarzyszy stan zapalny, co powoduje tak częste w tym okresie objawy jak nadpobudliwość, brak apetytu bądź częste budzenie w nocy.

A więc co zrobić, by ulżyć dziecku? Oczywiście istnieją leki łagodzące ból, lecz istnieje także bardzo wiele sposobów, których możemy wypróbować w domu. Już czasie ciąży ważna jest odpowiednia dieta, która sprzyja późniejszej mineralizacji zębów. Podczas ząbkowania idealnie sprawdzają się specjalne gryzaczki przynoszące ulgę oraz delikatnie drapiące swędzące dziąsła, a także twarde rzeczy jak marchew czy jabłko. Ponadto, warto zainteresować się przemywaniem dziąseł naparem z rumianku. Wystarczy zaparzyć, namoczyć w nim gazę i masować nią dziąsła. Jeśli to nie pomoże, należy zastosować takie leki jak Calgel, Bododent czy Lidodent. Zawierają one lidokainę oraz mentol, które od lat znane są jako łagodzące ból i zmniejszające wrażliwość błon śluzowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz