piątek, 20 września 2013

SPOSÓB NA NIEJADKA



„Nie będę tego jadł!”. Ileż to razy mamy borykały się ze sprzeciwem dziecka, wyrażonym przede wszystkim za pomocą stanowczego „bebe” bądź „a fe!”. Wiele maleństw grymasi bowiem na widok podanego mu posiłku, odwraca głowę na widok łyżki z zupką. Taka sytuacja to stres zarówno dla matki jak i samej pociechy. Istnieją jednak sposoby na to, by milusiński spałaszował wszystko, co znajduje się na talerzu, a nie tylko słodkości, które przecież tak uwielbia.

Wszystkie rozwiązania biorą się nie tylko z mądrych książek o wychowaniu, ale przede wszystkim z doświadczenia mam, które chcą, by ich dziecko rosło i rozwijało się zdrowo. Niestety jest tak, że po odstawieniu piersi maluchy przyzwyczajone są do słodkiego smaku, gdyż oferowane przez znanych producentów mleko modyfikowane i „słoiczkowe” jedzenie jest najczęściej słodzone. Przez to dzieci kręcą nosem na gotowane warzywa, wolą jogurt z kolorowymi cukierkami bądź oblaną lukrem drożdżówkę z dżemem. Zniechęcone brakiem efektów właściwego odżywiania matki wracają do złych nawyków, chcąc po prostu, by dziecko coś zjadło.

A wystarczy przecież puścić wodze wyobraźni, posiłkując się postaciami z ukochanych przez maleństwa kreskówek! Pociecha odstawia talerzyk z kanapką? Z pełnoziarnistego pieczywa można wyczarować misia lub kotka, który warzywnym pyszczkiem będzie się uśmiechał do naszego dzieciątka. Z chleba, za pomocą foremek do ciastek, można także wykroić inne fantastyczne kształty, takie jak gwiazdki czy serduszka. Odpowiednio ustrojony ogórek, gdyż ma podłużny kształt, może służyć za samolot lub samochód, a włożone w jajko plastry rzodkiewki i szczypiorek będą wyglądały jak myszka.

A owoce? Są bogate w witaminy i bardzo zdrowe. Dzieci jednak wolą od nich słodycze. Zaproponujmy więc im kolejny fantastyczny widok – ostatnio w jednym z telewizyjnych programów poradnikowych kucharz podpowiadał, jak zrobić jeżyka z mango. Wystarczy ponacinać jego miąższ w kratkę i wywrócić na drugą stronę, po czym polać słodkim sokiem – niebo w gębie, a mamy będą zadowolone, że ich pociecha zmiotła wszystko z talerza w mgnieniu oka.

Dobrze jest także zamienić posiłek w zabawę – wszystkie matki znają wyliczankę „Leci samolocik przez zielony płocik”, czyli lecącą ku buzi maleństwa łyżeczkę z zupką. Można też opowiadać dziecku o bohaterach ich ulubionych bajek, mówiąc, że one pewnie też jedzą takie smakołyki na śniadanie i obiad.
Drogie mamy, jak widzicie, jest tyle sposobów, by Wasze pociechy zjadały wszystko to, co przygotujecie. Pamiętajcie, że tak przygotowane posiłki nie tylko tworzą w Waszej głowie nowe pomysły, ale stymulują także wyobraźnię dziecka. Wprowadźcie więc do codziennej diety trochę koloru, by być spokojne o to, że maleństwo dobrze się rozwija.

poniedziałek, 9 września 2013

Spokojny sen każdej nocy!


Każda mama marzy o tym, by okres po urodzeniu dziecka przebiegał jak najspokojniej. Jednak często jest tak, że przyglądając się swojemu śpiącemu w łóżeczku maleństwu zastanawia się, czy prześpi w pełni nadchodzącą noc. Dzieciątko bowiem domaga się karmienia i bliskości swojej rodzicielki – dlatego płaczem wybudza ją nawet z najgłębszego snu. O ile może sobie ona w ogóle na taki pozwolić…

Jednym z powodów, dla których dziecko nie przesypia całej nocy jest temperatura w jego otoczeniu. Nie może mu być za chłodno lub za zimno. Jeśli maleństwo rozpycha się w nocy oznacza to, że jest mu zbyt gorąco. Jeśli się odkryje nie trzeba od  razu podciągać kołderki – nic mu się nie stanie, jeśli trochę się przewietrzy. Mamy jednak martwią się, że dziecku będzie w nocy za zimno – wystarczy ubrać go w piżamkę i cieplejsze skarpetki. Nie należy jednak przesadzać, gdyż prawdziwy kłopot pojawi się, jeśli spocone dziecko zdejmie z siebie kołderkę – wtedy przeziębienie gotowe.

Nocne karmienia to prawdziwe utrapienie wielu mam. Nadchodzi jednak moment, gdy przestają one być potrzebne, a maleństwo budzi się jedynie po to, by possać pierś, bez jedzenia. To dobry okres, by odzwyczajać dziecko od późnego podjadania – należy zacząć od zmniejszenia ilości karmień, by potem całkowicie je wyeliminować.

A co z ząbkowaniem? Wyrzynające się zęby nie pozwalają zasnąć maleństwu, a co za tym idzie – także i mamie. W aptece jest jednak mnóstwo sposobów na ulżenie dziecku – pomocne żele oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, w dawkach bezpiecznych dla pociechy. Warto także dawać mu do picia herbatki ziołowe. 

Nie można dokładnie określić, kiedy skończy się nerwowy okres nieprzesypiania nocy. Każde dziecko uczy się bowiem tego indywidualnie. Nadejdzie jednak czas, kiedy mama i jej maleństwo zaczną oboje spać spokojnie. Jeśli jednak zmęczenie zbyt daje się we znaki, dobrze jest chociaż na jedną noc zostawić dziecko z babcią i porządnie wypocząć, by nabrać sił. Dziecko przecież potrzebuje matczynej miłości, niezależnie od pory. A pogodna mama to wyspana mama. 






środa, 4 września 2013

Jak przygotować się do ciąży?


BLOG. autor tekstu: www.inspiracjeonline.pl

Dbać o siebie powinno się nie tylko w okresie ciąży, ale przed zajściem w ciążę. Bardzo ważne, jest aby odpowiednio przygotować swój organizm do tego wielkiego wydarzenia, tym bardziej jeśli to Twoje pierwsza ciąża. Decydując się na dziecko powinniśmy podjąć wiele ważnych decyzji i kroków, gdyż nie ukrywajmy – jest to jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Poniżej znajdziecie kilka ważnych zasad, jakimi powinniście kierować się decydując się na dziecko.



Ciąża to wielkie wydarzenie w życiu każdej pary, pamiętajcie, że podjęte przez Was teraz decyzje będą wpływać na całe Wasze życie, dlatego tak ważne, aby były one przemyślane i niezwykle rozsądne. Biorąc pod uwagę całą masę ważnych aspektów związanych z przygotowaniem do ciąży poznaj kilka najważniejszych „fizycznych” kroków, które należałoby podjąć przed poczęciem dziecka.

Odstaw na bok tabletki antykoncepcyjne

Zaleca się zaprzestanie stosowania środków hormonalnych nawet do kilku miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. W tym czasie lepiej używać prezerwatyw, lub też w miarę możliwości korzystać z naturalnych metod planowania ciąży.

Zrezygnuj z używek

Przygotowując się do ciąży pomyśl o tym jak Twój organizm jest „zanieczyszczony” przez wszelkiego rodzaju używki oraz jak mogą one wpływać nie tylko na potencjalną ciążę, ale również, że mogą stać się przeszkodą na tej drodze. Razem z partnerem odstawcie używki na bok na minimum trzy miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko.

Prawidłowa dieta

Dieta w ciąży powinna być krotko mówiąc zdrowa i urozmaicona, ale nie tylko w ciąży jest to niezwykle istotne. Ważne jest, aby jeszcze przed zajściem w ciążę zmienić nawyki żywieniowe, a tym samym zrezygnować m.in. z niezdrowej żywności  i zapewnić swojemu organizmowi wszelkie niezbędne składniki i witaminy. Pamiętaj, że ważna jest nie tylko Twoja dieta, ale również przyszłego taty.

Przyjmuj kwas foliowy

Minimum trzy miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko zacznij przyjmować kwas foliowy (w dawce 0,4 mg dziennie), który zapobiega wadom wrodzonym układu nerwowego u dziecka. Kwas foliowy zaleca się również przyjmować przez trzy pierwsze miesiące ciąży.

Znajdź lekarza prowadzącego

Jeśli jesteś zadowolona ze swojego lekarza to bardzo dobrze, jeśli jednak masz co do niego wątpliwości to zacznij poszukiwania lekarza prowadzącego – warto wcześniej udać się do niego na badanie kontrolne, poinformować o planach ciążowych i poprosić, aby poinformował Cię o wszelkich krokach jakie musisz podjąć. Taka wizyta może dać Ci już pierwsze znaki co do kompetencji lekarza. Pamiętaj również, że nikt nie broni zmienić Ci lekarza w trakcie ciąży lub też konsultować się u kilku – wszystko jednak z rozsądkiem, tutaj najważniejsze jest maleństwo oraz Twoje zdrowie.



Pomyśl o swoim zdrowiu

Przed planowaniem ciąży odwiedź kilku specjalistów, m.in. ginekologa i stomatologa. Wykonaj również wszelkie niezbędne badania oraz szczepienia. Warto sprawdzić historię zdrowotną swoją oraz swojego partnera, pomyślcie także o badaniach w kierunku chorób genetycznych. Podejmij niezbędne leczenia i nie ukrywaj niczego przed lekarzami.

Zadbaj o swoją kondycję

Przygotowując się do ciąży również pod katem kondycji fizycznej pamiętaj, że może mieć to zbawienne skutki nie tylko w trakcie ciąży, ale również może znacznie ułatwić Ci powrót do figury sprzed ciąży, gdy maleństwo będzie już na świecie. Wszystko jednak rób z rozsądkiem. Wybierz np. taką dyscyplinę, którą będzie mogła kontynuować w ciąży i będzie miała na Ciebie dobry wpływ, np. basen, joga.

Unormuj wagę ciała

Pamiętaj, zbyt obfite lub wręcz przeciwnie – za bardzo filigranowe kształty – mogą utrudniać Ci zajście w ciążę lub też wpłynąć niekorzystnie na jej przebieg. Wszelkie zmiany wagi powinny odbywać się rozsądnie i powoli – nawet jeśli miałoby opóźnić decyzję o poczęciu.

Pozytywne nastawienie

Nastaw się pozytywnie i już teraz zacznij się cieszyć z tego okresu jakim jest przygotowanie do ciąży, myśląc między innymi jaki jest ich cel. Odłóż na bok wszelkie troski oraz zmartwienie, gdyż stres może tylko zablokować psychicznie nawet najlepiej przygotowany do ciąży organizm. Starania o dziecko to prawdziwa przyjemność i warto z tego korzystać w pełni szczęścia. :)


* * * *
Rozpoczynamy akcje! Chcesz podzielić się jakąś ciekawą poradą dla rodziców, prowadzisz swojego bloga? Napisz do nas – a wstawimy Twoją notkę na nasz blog z linkiem do Twojej strony! Zainteresowane? : ) beticco.baby@gmail.com – czekamy!